Co jste možná nevěděli: Březový cukr

O co jde?

Chutná jako cukr, vypadá jako cukr, používá se jako cukr - a přitom se od něj zcela liší! Xylitol, tedy březový cukr, je druh přírodního cukru. Zajímavostí je až o 40% nižší kalorická hodnota Březového cukru - xylitolu. To znamená, že navzdory jeho konzumaci se nemusíte obávat přibývání kil navíc. Dokonce naopak. Potlačuje chuť k jídlu a je proto vhodný i jako součást diet.

Pokud máte např. problémy s cukrem v krvi a omrzely vás umělá sladidla nevábné chuti, tak Březový cukr - Xylitol určitě stojí za vyzkoušení.
V porovnání se sacharózou má však několik vlastností, které z něj dělají zdravější alternativu. Přirozeně se vyskytuje v mnoha druzích ovoce a zeleniny, ale i v lidském těle.

Jednou z hlavních výhod březového cukru je jeho nízký glykemický index, který se nachází na hodnotě 7. To znamená, že se pomaleji vstřebává a jen velmi málo ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Pro zpracování xylitolu tělem není zapotřebí inzulín, díky čemuž je vhodný i pro diabetiky.
Březový cukr navíc obsahuje menší množství energie než běžný cukr, ale má téměř stejnou sladivost. V porovnání s běžnými cukry má xylitol jednu velkou výhodu. Nezpůsobuje totiž zubní kazy. Bakterie nacházející se v ústní dutině ho nejsou schopny metabolizovat, takže v ústech nevzniká kyselé prostředí zodpovědné za narušení zubní skloviny. Právě proto je xylitol často používán jako sladidlo v různých žvýkačkách či jiných produktech.
Z konzumace březového cukru se netloustne, nemá negativní vliv na zuby, odkyseluje organismus, na jeho zpracování nepotřebuje organismus inzulín, urychluje trávicí proces a napomáhá vylučování. Je vhodný pro dospělé, děti, diabetiky, těhotné ženy, při redukčních dietách ...
Už podle názvu je jasné, že cukr je získáván z břízy. Cukr je obsažen v kůře a v dužině břízy. Po jeho zpracování vypadá jako obyčejný cukr ale má zcela odlišnou stavbu. Navíc nezpůsobuje zdravotní problémy, které na rozdíl od bílého rafinovaného cukru v těle vznikají.

Účinky xylitolu - březový cukr na zdraví:
• Pomáhá odkyselení organismu;
• Uvolňuje se postupně;
• Normalizuje hladinu glykemického indexu;
• Nezpůsobuje radikální změny v hladině cukru v krvi;
• Podporuje trávení;
• Zlepšuje pravidelné vyprazdňování;
• Odvodňuje organismus;
• Má protibakteriální účinky;
• Zabezpečuje zdravé dásně a zubní sklovinu.