Cal-Mag - Vápník + hořčík

O co jde?

Kal-Mag = Kalcium a Magnézium = Vápník a Hořčík. Důvod, proč jsou tyto dva minerály spojovány je, že jejich účinnost se zvyšuje, pokud jsou přijímány dohromady. Samotný vápník může způsobit nedostatek hořčíku. Naopak přílišné dávky hořčíku zabraňují vstřebávání vápníku a pokud je hořčík užívaný samostatně, může způsobit průjem. Nejlepší výsledky jsou dosaženy, jestliže jsou vápník a hořčík v poměru 2: 1.

Vápník je základní stavební složkou kostní tkáně. Vápník je jedním z nejdůležitějších minerálů v těle.
Přírodní komplex vápníku, který je potřebný pro zdravý růst a udržení zdravých kostí a zubů, přispívá ke správné srážlivosti krve a k látkové přeměně.

Čím Kal-Mag prospívá?

  • pomáhá při svalových a menstruačních křečích
  • působí jako přirozený uklidňující prostředek a pomáhá i při depresivních stavech
  • pomáhá při nespavosti
  • udržuje kosti pevné a zuby zdravé (a také snižuje riziko zlomenin a řídnutí kostí)
  • zajišťuje pravidelnou srdeční činnost
  • pomáhá při PMS (premenstruačním syndromu)
  • působí proti předčasnému porodu a potratu
  • podporuje zdravou regeneraci a činnost svalů a pomáhá udržovat tělesnou váhu
  • pomáhá spalovat tuk a uvolňuje energii

Co říkají odborníci?

„Vápník a fosfor společně zajistí zdravé kosti a zuby. Vápník s magnesium jsou též zodpovědné za normální činnost srdce a krevního oběhu. Hlavní část obsahu kalcia lidského organizmu se nachází v kostech a zubech. Lidské tělo potřebuje ke vstřebání vápníku dostatečné množství vitamínu D.
Zajišťuje silné kosti a zdravé zuby. Hlídá pravidelnou činnost srdce. Zmírňuje nespavost. Spolupracuje při vstřebávání železa. Napomáhá fungování nervového systému, především převodu vzruchů.
Magnézium, tedy hořčík se řadí mezi minerální látky, která je důležitá pro buňky lidského organismu.
Hořčík příznivě působí na tvorbu bílkovin, pomáhá udržovat normální stav kostí a zubů, podílí se na činnosti svalů, podporuje energetický metabolismus.
Hořčík přispívá k normální činnosti nervové soustavy, podporuje psychickou činnost.
Hořčík má přezdívku prvek života. Přispívá ke snížení únavy a vyčerpání. Při kombinaci s magnesium je vhodné dodržet poměr 2:1. Kalcium účinkuje nejlépe pokud se podává současně s vitamíny A, C a D, železem, magnesium a fosforem.“ (MINDELL, 1994:113-115)

,,Potreba horčíka v organizme úzko súvisí s príjmom vápnika. Samotný vápnik môže spôsobiť nedostatok horčíka. Naopak zase prílišné dávky horčíka zabraňujú vstrebávaniu vápnika.“ (DAVIS, 2013:69-71)

Seznam bibliografických odkazů:
MINDELL. E. 1994. Vitaminová Bible. Budapest: Gloria, 1994. s. 113-115
DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 69-71