Trápí mě: Infekce

infekce_1

O co jde?

Infekce je napadení hostitelského organismu cizím druhem (mikroby). Infekce je vyvolávána mikroorganismy (např. Viry, bakterie, a jiné). Tyto choroboplodné zárodky se přenášejí zejména vzduchem a přímým tělesným kontaktem. Onemocnění způsobené infekcí se neprojeví ihned, ale až po uplynutí doby, kdy dochází k rozmnožení mikroorganismů.

Co radí odborníci?

„U dobrovolníků s nedostatkem kyseliny pantotenové (vitamin B5) a vitaminu B6 vznikalo tak málo protilátek a bílých krvinek, že je trápily vleklé infekce, hlavně bolení v krku nebo akutní zánět nosohltanu. Strava s nedostatkem vitaminu B1, B2, kyseliny listové (B9), biotinu nebo niacinu (B3) zabraňuje v produkci protilátek, bílých krvinek a ostatních obranných látek, ačkoli není tak vážný jako nedostatek vitaminu B6 nebo kyseliny pantotenové.

Obrovské množství studií dokázalo, že vitamin C je nezbytně nutný při překonávaní infekcí. Nejen že pomáhá nadledvinkám, ale také stimuluje produkci protilátek, bílých krvinek a ostatních obranných sil a zvyšuje schopnost bílých krvinek ničit bakterie.
Vitamin A - tento vitamin hraje obzvlášť důležitou roli při prevenci nebo nápravě infekcí kůže, oční rohovky a sliznic, které chrání všechny tělesné dutiny. Když se objeví nedostatek vitaminu A, miliony buněk ve spodních vrstvách kůže nebo na povrchu sliznic rychle odumírají a hromadí se, buňky na povrchu sliznic už nemohou produkovat sliz, který omývá tkáně a obsahuje bíle krvinky.“ 
      -- DAVIS. A. 1998. Uzdravme se. Praha: Pragma, 1998. s. 145-149

Související produkty

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení