Trápí mě: Stres, nervozita

stres

O co jde?

Stále častěji se setkáváme s tím, že lidé ztrácejí hlavu kvůli maličkostem, nedokáží se ovládat a neustále jsou podráždění. Při podrážděnosti jde o emocionální stav charakterizovaný akutním pocitem zklamání nebo frustrace. Stres je pro organismus nepříjemná situace, protože ho dostává z rovnovážného do nevyváženého stavu, proto tělo zapojuje všechny mechanismy, aby v stresové situaci dokázalo nějak reagovat, "přežít".

Co radí odborníci?

NERVOZITA:

„ Môže mať rad príčin: hypoglykémia, pokles kalcia v krvi, málo magnézia, podvedomé obavy, nedostatok každého z B-vitamínov.
Príznaky: napätia, nespavosť, výbušnosť, hádavosť, chvenie žalúdka, nestálosť, triaška a zvonenie v ušiach sa prejavili u dobrovoľníkov pri nedostatku  vitamínu B6. Zlosť, dráždivosť, hádavosť, depresie, napätie, závrate, apatia a šum v ušiach vznikli u dobrovoľníkov pri nedostatku kyseliny pantoténovej (vitamín B5). Podobne sa vyvinula u dobrovoľníkov extrémna nervozita pri nedostatku niacínamidu, biotínu alebo akéhokoľvek B-vitamínu, chýbajúceho v rafinovaných potravinách. Vápnik je nevyhnutný pre ukľudnenie nervových tkanív, horčík zase pre normálnu funkciu mozgu, miechy a všetkých nervov.“ 
    
  -- DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 102-103

STRES:

„Po těžkém zranění velké množství hormonů z hypofýzy a nadledvinek způsobuje velkou spotřebu bílkovin z těla a tento proces zhoršuje tvoření nových bílkovin potřebných k hojení. Stav se zhoršuje při nedostatku draslíku nebo B1 . Pokud je tedy někdo pod stresem, zde je již tvorba kortizonu nadměrná nebo nedostatečná, tělo je náchylné k infekcím. Pro tvoření ochranných látek proti infekci jsou důležité: kyselina pantotenová, B6, B1, B2, kyselina listová, biotin, niacinamid." [DAVIS, 2013: 133-134]

Doplňky stravy, které pomáhají lépe zvládat stres a nervozitu:

  • Vitamin B1 - pomáhá potlačit deprese a záchvaty úzkosti
  • Vitamin B3 - nutný pro normální nervovou činnost
  • Vitamin B5 (kyselina pantotenová) - při nedostatku vzniká vztek, dráždivost, hádavost, deprese, napětí, závratě, apatie a šum v uších.
  • Vitamin B12 - snižuje dráždivost, zlepšuje koncentraci a má uklidňující účinek
  • Vitamin C - základní látka pro zvládnutí stresu
  • Vápník + Hořčík - snižuje dráždivost a napětí, pomáhá proti stresu. Vápník je nezbytný pro zklidnění nervových tkání, hořčík zase pro normální funkci mozku, míchy a všech nervů.
  • Tryptofan - v mozku podporuje vznik serotoninu, který má uklidňující účinek
  • Vitamin E - umožňuje mozkovým buňkám získat více kyslíku
  • Zinek - chrání buňky před oxidačním stresem

Související produkty

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení