Trápí mě: Krevní tlak

krvny tlak (2)

Vysoký tlak

O co jde?

Vysoký krevní tlak (hypertenze) je často jednou z příčin vzniku vážných chorob, včetně infarktu, mrtvice či selhání ledvin. Každý 4 Čech má vysoký tlak. Od úrovně nad 140/90 mluvíme o hypertenzi I. stupně a nad 160/100 už o hypertenzi II. stupně.

Co radí odborníci?

„Možné príčiny: prebytok sodíka (soli), stres, cholesterol, tuk alebo jazvové tkanivá v cievach alebo ľubovoľná kombinácia týchto príčin. Zvýšený krvný tlak sa často spojuje s ochorením srdca a obličiek. 
Bežné príznaky: bolesti hlavy, závrate, šum alebo zvonenie v ušiach, neskôr krvácanie v očiach. Pri okamžitom zvýšení trvale vysokého krvného tlaku môže nastať srdcový alebo mozgový infarkt.“ 

-- DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 168

Nízký tlak

O co jde?

Nízký tlak (hypotenze) není tak nebezpečný jako vysoký, ale podceňovat ho netřeba. O nízkém tlaku říkáme, když byli opakovaně naměřené hodnoty nižší než 100/60 mmHg. Nízký tlak se projevuje závratěmi, bolestmi hlavy, slabostí, únavou i studenými končetinami.

Co radí odborníci?

„Príznaky: únava, nedostatok vytrvalosti, citlivosť voči teplu a chladu, väčšia potreba spánku, rýchly tep pri námahe, často malý záujem o sex, veľmi častá je väčšia únava ráno po prebudení než večer pred spaním. U dobrovoľníkov bol vyvolaný nízky krvný tlak stravou so zníženým obsahom kalórií alebo menším množstvom bielkovín, vitamínu C alebo hociktorého vitamínu B. Najsilnejšie pôsobil nedostatok kyseliny pantoténovej (vitamín B5). Užívanie samotnej kyseliny pantoténovej často zvýši krvný tlak na normálny.“  (DAVIS, 2013:88) 

V důsledku sníženého tlaku krve je sníženo i prokrvení mozku, což se projevuje závratěmi, poruchami vidění nebo ztrátou vědomí. Pokud je snížení tlaku krve závažné a trvá delší dobu, může dojít i k poruchám funkce některých orgánů (srdce, ledviny atd.) A dokonce i ke smrti. Náhlý pokles tlaku krve zapříčiňuje únavnost, zimomřivost, bolesti hlavy, při vzpřímení se závrať a poruchy vidění (citlivější lidé mohou při náhlém vzpřímení se i ztratit vědomí). Při závažném poklesu tlaku krve, postižený není schopen se postavit (okamžitě se objevují známky bezvědomí). Při těžké hypotenzi je mozek nedostatečně zásobován krví, trpí nedostatkem kyslíku a postižený ztrácí vědomí - upadá do bezvědomí. 

-- DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 88


Související produkty

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení