Trápí mě: Krevní tlak

krvny tlak (2)

Vysoký tlak

O co jde?

Vysoký krevní tlak (hypertenze) je často jednou z příčin vzniku vážných chorob, včetně infarktu, mrtvice či selhání ledvin. Každý 4 Čech má vysoký tlak. Od úrovně nad 140/90 mluvíme o hypertenzi I. stupně a nad 160/100 už o hypertenzi II. stupně.

Co radí odborníci?

„Možné príčiny: prebytok sodíka (soli), stres, cholesterol, tuk alebo jazvové tkanivá v cievach alebo ľubovoľná kombinácia týchto príčin. Zvýšený krvný tlak sa často spojuje s ochorením srdca a obličiek. 
Bežné príznaky: bolesti hlavy, závrate, šum alebo zvonenie v ušiach, neskôr krvácanie v očiach. Pri okamžitom zvýšení trvale vysokého krvného tlaku môže nastať srdcový alebo mozgový infarkt.“ 

-- DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 168

Nízký tlak

O co jde?

Nízký tlak (hypotenze) není tak nebezpečný jako vysoký, ale podceňovat ho netřeba. O nízkém tlaku říkáme, když byli opakovaně naměřené hodnoty nižší než 100/60 mmHg. Nízký tlak se projevuje závratěmi, bolestmi hlavy, slabostí, únavou i studenými končetinami.

Co radí odborníci?

„Príznaky: únava, nedostatok vytrvalosti, citlivosť voči teplu a chladu, väčšia potreba spánku, rýchly tep pri námahe, často malý záujem o sex, veľmi častá je väčšia únava ráno po prebudení než večer pred spaním. U dobrovoľníkov bol vyvolaný nízky krvný tlak stravou so zníženým obsahom kalórií alebo menším množstvom bielkovín, vitamínu C alebo hociktorého vitamínu B. Najsilnejšie pôsobil nedostatok kyseliny pantoténovej (vitamín B5). Užívanie samotnej kyseliny pantoténovej často zvýši krvný tlak na normálny.“  (DAVIS, 2013:88) 

V důsledku sníženého tlaku krve je sníženo i prokrvení mozku, což se projevuje závratěmi, poruchami vidění nebo ztrátou vědomí. Pokud je snížení tlaku krve závažné a trvá delší dobu, může dojít i k poruchám funkce některých orgánů (srdce, ledviny atd.) A dokonce i ke smrti. Náhlý pokles tlaku krve zapříčiňuje únavnost, zimomřivost, bolesti hlavy, při vzpřímení se závrať a poruchy vidění (citlivější lidé mohou při náhlém vzpřímení se i ztratit vědomí). Při závažném poklesu tlaku krve, postižený není schopen se postavit (okamžitě se objevují známky bezvědomí). Při těžké hypotenzi je mozek nedostatečně zásobován krví, trpí nedostatkem kyslíku a postižený ztrácí vědomí - upadá do bezvědomí. 

-- DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 88