Trápí mě: Paměť a koncentrace

koncentrace

O co jde?

Nesoustředěnost je opravdu obtěžující, vede k opakujícím se chybám, nervozitě a samozřejmě k podrážděnosti, která je ve zpětné vazbě pro nesoustředěnost jako doping. Paměť je schopnost zpracování, uchování a následného vyřizování informací. Funkce paměti však mohou být sníženy věkem, poraněním mozku, nadměrným užíváním alkoholu a dalšími prostředky. Proto je důležité paměť neustále cvičit a udržovat ve zdravé formě. Na zlepšení paměti existuje několik teorií, tréninků paměti, rad a cviků. Koncentrace jde ruku v ruce s pamětí, proto je při procvičování paměti důležité i procvičování koncentrace.

Co radí odborníci?

,,Paměť se s věkem postupně zhoršuje, není to však díky "opotřebení," ale z důvodu nedostatečného využívání mozkové činnosti. Stejně jako svaly, tak i náš mozek potřebuje aktivitu, aby se udržel ve správném tempu. Paměť příznivě ovlivňuje několik látek. Jde hlavně o  vitaminy skupiny B, především o thiamin (B1), který byl pasován na psychický vitamin. Když ve stravě dlouhodobě chybí, začne selhávat paměť a vzpomínky budou poněkud matnější. Protistresovým efektem se chlubí i pyridoxin, vitamin B6. Dostatek železa neocení pouze vaše krev. Dychtí po něm i mozek, ačkoli jeho touha jednoznačně souvisí s červenými krvinkami. Díky železu je v nich dostatek červeného barviva, na které se váže kyslík. Ten je spolu s glukózou alfou a omegou pro fungování mozku. Kromě dostatečného příjmu železa dbejte i na zinek, jód a hořčík ve stravě.

Bez ovoce a zeleniny ani paměť nefunguje. Důležité jsou zejména druhy bohaté na vitamin C a betakaroten (A). Podle mnoha odborníků právě tyto antioxidanty oddalují stárnutí mozku a zlepšují mentální schopnosti tím, že ničí škodlivé volné radikály v mozkové tkáni. Céčko potřebujete i pro správnou funkci látek, které vedou nervové vzruchy a zprostředkovávají přenos informací.
Mezi další důležité doplňky zařadíme i Lecitin. Ten zvyšuje tvorbu acetylcholinu, který zajišťuje přenos informací mezi mozkovými buňkami a vyživuje je, což má za následek lepší schopnost učení a zapamatování. A jako bonus lecitin zvyšuje hladinu "dobrého" cholesterolu.´´

Doporučuje MUDr. Kamil Dvořák:  Lecitin, Vitamin A, Vitamin C, železo, jód, koenzym Q10, zinek, hořčík, Vitamin B1, Vitamin B12, B-komplex.