Trápí mě: Roztroušená skleróza

RS

O co jde?

Roztroušená skleróza (RS) postihuje centrální nervovou soustavu. Mezi klinické symptomy patří obecně problémy nervového charakteru, přičemž první příznaky mohou být u každého individuálně intenzivní podle toho, která část bílé kůry byla sklerózou zasažena.

Dochází zejména ke změnám a poruchám citlivosti, svalové slabosti, svalovým křečím, pohybovým problémům, poruchám koordinace a rovnováhy, točení hlavy, únavě, ale i problémům s řečí a polykáním.

Kromě toho lidé pociťují snižování citlivosti, pocity mravenčení v končetinách, objevují se i poruchy vidění, dvojité vidění, někdy je vidění zamlžené, což může být již prvním příznakem problémů s očními nervy. Někdy jsou přítomny i výpadky zorného pole a bolest v oku. Roztroušená skleróza se projevuje i depresemi a nestabilními náladami či častými změnami nálad. V některých případech může být postiženo i trávení a močení, ale to spíše výjimečně.

Co radí odborníci?

„Rozbory pitev odhalily snížený obsah lecitinu v mozku a myelinových pouzdrech, které obalují nervy, a dokonce i samotný lecitin není normální, ale obsahuje nasycené místo nenasycených mastných kyselin. Nedostatek pravděpodobně každé živiny, která brání v produkci lecitinu, ať už jde o hořčík, vitamin B6, cholin, inozitol nebo základní mastné kyseliny, může se roztroušenou sklerózu zhoršit. Kreče svalů a slabost, mimivolné záškuby a neschopnost kontrolovat močový měchýř se objevily u zdravých dobrovolníků při dietě s nedostatkem hořčíku. Tyto příznaky rychle zmizely, když byl tento minerál doplněn.

Také když pacienti trpící roztroušenou sklerózou dostávali vitaminy E, B6 a jiné B-vitaminy, postup choroby se zastavil a dokonce se objevilo zlepšení u pokročilých případů. Nedostatek vitaminů B1, B2, B6, E nebo kyseliny pantotenové (B5) - potřeba každého z těchto vitaminů se v obdobi stresu zvyšuje - vede k degradaci nervů. Navíc se dá roztroušená skleróza často napravit kortizonem, a to naznačuje, že by nemocní měli ze všech sil podpořit normální produkci hormonů.“

      -- DAVIS. A. 1998. Uzdravme se. Praha: Pragma, 1998. s. 291-292

Související produkty

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení