Trápí mě: Oči

oči

O co jde?

Oko (lat. OCULUS) je orgán reagující na světlo. Zrak, díky kterému vnímáme svět, se v průběhu života zhoršuje, a proto je o něj třeba pečovat. Lidské oko je velmi složitý a dokonalý systém tvořený množstvím částí, které musí dokonale spolupracovat. Oko je považováno za nejdůležitější smyslový orgán a umožňuje nám dokonalé vidění vizuálních obrazů. Pomocí zraku vnímá člověk až 80% všech informací ze svého okolí. Stačí menší poškození oka nebo malé poškození kterékoliv z jednotlivých částí oka a to může vést ke zhoršenému vidění.

Kvalita našeho zraku závisí hlavně na množství antioxidantů a to hlavně vitaminu A, vitaminu E, vitaminu C, zinku a koenzymu Q10.

Zákaly (šedý a zelený) mohou vznikat při nedostatku: vitaminu B2, B5, viitamin C, vitaminu E.

Při nedostatku vitaminu A a B-komplexu může vznikat:

  • zánět spojivek
  • šeroslepost
  • zarudnutí oči
  • tiky
  • svědění oči
  • oční katary
  • slzení oči

Šedý zákal

Šedý zákal je onemocnění čočky, při kterém čočka ztrácí svou průhlednost a začíná se zakalovat. Rozmazané vidění může znamenat i šedý zákal. Je jedním z nejčastějších očních onemocnění starších lidí (tzv. Senilní katarakta). Projevuje se poklesem zrakové ostrosti, zamlženým viděním, změnou dioptrií oka, změnou vnímání barev, oslňováním.

Krvácení očí

Ke krvácení do očí dochází, když jsou stěny jeho cév poškozeny. K tomu může dojít v důsledku mechanického namáhání, nebo onemocnění v cévách.

Co radí odborníci?

„Tvorenie zákalu u ľudí môže byť spôsobené rýchlym ukladaním cholesterolu alebo kalcia. Taktiež býva vyvolané stresom, pri ktorom je veľká potreba vitamínu B2 a kyseliny pantoténovej (vitamín B5). Dobré výsledky môžeme očakávať len pri antistresovej strave s vysokým obsahom plnohodnotných bielkovín, vitamínov E, B2, C, kyseliny pantoténovej (vitamín B5) a všetkých živín.“ 

      -- DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 171

„ V zdravých očiach sa vitamín C sústreduje v šošovkách. Napr. sivé zákaly boli umelo vyvolané u zvierat znížením obsahu vitamínu C, alebo vitamínu B2 v strave. Po dodaní týchto vitamínov sa zákaly zlepšili alebo zastavili. Vitamín C sa osvedčil aj pri liečení očných infekcií. Prebytok vitamínu C sa vylučuje močom

-- DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 109-110