Trápí mě: Zuby a dásně

zuby

ZUBY:

  • Vápník + Vitamin D - pro dobrý stav a kvalitu zubů je důležité pravidelné zásobování, jeho nedostatek může způsobovat například paradentózu. Vitamin D je potřebný pro správné vstřebávání vápníku.
  • Vitaminy B (zejména B1 a B6) - přispívají ke snížení zubního kazu a pomáhají zmírňovat bolest po operacích zubů.
  • Jód a molybden- pomáhají udržovat zdravé zuby a hrají důležitou roli při ukládání fluoru do zubů.

DÁSNĚ:

  • Vitamin C, E, selen a zinek - tyto silné antioxidanty pomáhají při bolestivých a krvácejících dásních. Doporučují se i jako prevence, pokud máte predispozici k onemocnění dásní.
  • Kyselina listová - důležitá stavební látka pro dásně
  • Vitamin A - pomáhá zvyšovat odolnost sliznic ústní dutiny

zubar

Paradentóza

O co jde?

Bolest zubů je častým projevem, že Vaše zuby potřebují lepší péči. Závažnost bolesti se může pohybovat od chronických až po mírnou bolest, ostrou bolest, nebo nesnesitelnou. Bolest může být tupá nebo intenzivní. Může se zhoršit vlivem příjmu tepelně upravených pokrmů, nebo konzumací příliš studeného jídla.

Krvácení z dásní obvykle znamená problémy s infekcí nebo zánětem dásní, které pokud se nevyřeší ještě v počátečním stádiu, mohou přerůst až do paradentopatie nebo paradentózy.

Parodontóza,  nebo i parodontitida jsou všechno názvy pro zánětlivé onemocnění, které postihuje závěsný aparát zubů (parodont). Příčinou onemocnění je zubní plak - vrstva obsahující bakterie, která se neustále usazuje na zubech. Bakterie produkují kyseliny a jiné látky, které narušují zubní sklovinu. Dochází k zánětu dásní, přičemž dlouhotrvající a neléčený zánět dásní může napadat parodont, v konečných stádiích paradentózy dochází ke ztrátě zubů. Onemocnění výrazně zhoršuje kouření a nedostatečná ústní hygiena.

Paradentóza se vyvíjí zpočátku bez bolestí, prvním příznakem bývá krvácení dásní, které zpozorujeme při čištění zubů nebo při jídle. Zanícené dásně jsou většinou tmavší než zdravé. Typický je zápach z úst. Na začátku dásně nebolí, jsou jen citlivější na dotek, proto často pacienti navštíví lékaře až v pokročilých stádiích, kdy už dochází i k bolestem a kývání zubů a kdy je již léčba paradentózy komplikovanější.

Co radí odborníci?

„Zdá sa pravdepodobné, že objavenie sa paradentózy po 40. roku života je zavinené miernym ale dlhodobým nedostatkom vitamínu C. Niekedy sa však vyskytuje aj u nesprávne živených detí a mládeže. Vitamín C je potrebný na hojenie rán, vrátane operačných.“

-- DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 112