Co jste možná nevěděli: Kolagen

O co jde?

Kolagen je výživový doplněk, který podporuje syntézu kolagenu.

Kolagen je jedním z hlavních bílkovin v lidském těle, přítomný téměř ve všech lidských tkáních. Je to základní stavební blok, mimo jiné kůže, šlach, kostí, kloubů nebo rohovky očí. Je odpovědný za produkci synoviální tekutiny, elasticitu a tvrdost chrupavky, hydrataci a obnovu pokožky. Kolagen ovlivňuje soudržnost, sílu a elasticitu pojivové tkáně. Má také jedinečnou schopnost vázat vodu tak, aby pokožka udržovala správnou sílu, pružnost a napětí.

Kolagen je přírodní protein, ze kterého je tvořena podstatná část soustavy podporující tělo a je to základní složka v tvorbě pojivových tkání. Lidské tělo doslova drží dohromady pouze pojivové tkáně. Přirozená produkce kolagenu dramaticky klesá s přibývajícím věkem (nedostatek kolagenu se může projevit již po 25. roce života). Nízká produkce kolagenu je jednou z příčin stárnutí.

Čím kolagen prospívá?

  • zpevňuje a zlepšuje stav pokožky, vlasů a nehtů
  • udržuje kosti, šlachy, klouby a svaly v dobrém stavu
  • podporuje tvorbu buněk
  • pomáhá předcházet vráskám (zpomaluje jejich tvorbu)

Díky kolagenu si jednotlivé orgány a tkáně udržují svou sílu a pružnost. Kolagen představuje až 25% celkové hmotnosti bílkovin v lidském těle.
Přibližně 75% naší pokožky je kolagen a celkově asi 30% lidského těla je tvořeno kolagenem. Nedostatek kolagenu v celém těle způsobuje tuhost a bolest kloubů a svalů - což jsou časté doprovodné známky narůstajícího věku.

Bez kolagenu se celé lidské tělo doslova pomalu zhroutí.