Co jste možná nevěděli: Zinek

O co jde?

Zinek má důležitou úlohu v aktivitách více než stovky enzymů. Je nezbytný pro tvorbu bílkovin a nukleových kyselin. Účastní se tvorby insulinu. Je důležitý pro normální růst, vývoj reprodukčních orgánů, normální funkci prostaty a hojení ran a popálenin.

Co říkají odborníci?

„Zinek působí v organismu jako dopravní policie. Kontroluje a usměrňuje metabolické procesy, činnost enzymových systémů, udržuje a zabezpečuje procesy v buňkách. Je nutný pro syntézu bílkovin. Reguluje kontrakční schopnost svalů. Pomáhá při tvorbě inzulínu. Je důležitý pro stabilitu krve a udržení acidobazické rovnováhy. Je nevyhnutelný pro normální činnost prostaty a sehrává důležitou roli v průběhu vývoje všech rozmnožovacích orgánů. Poslední výzkumy zdůrazňují význam zinku pro činnost mozku a při léčení schizofrenie. Je jisté, že je nezbytný pro syntézu DNK (doplněné: Deoxyribonukleová kyselina).

Zkracuje čas hojení vnitřních a vnějších ran. Odstraňuje z nechtů bílé skvrny. 
Eliminuje poruchy chuti do jídla. Může pomoci při léčbě neplodnosti. Pomáhá při odstraňování prostatických potíží. Stupňuje růst a udržuje duševní svěžest.

Snižuje ukládání cholesterolu. Používá se k léčbě duševních poruch.“  

Zdroj: MINDELL. E. 1994. Vitaminová Bible.  Budapest: Gloria, 1994. s. 146-147 

„Nedostatok zinku spôsobuje obtiaže aj při tvorení buněčného jadra, RNA (doplnenie: Ribonukleová kyselina) a mnohých enzýmov. Zinok sa sústreďuje najmä v očiach a spermate. Je nutný pre syntézu bielkovín v tele. Nedostatok zinku spôsobuje stratu plodnosti, malú odolnosť voči infekciám, pomalé hojenie rán a poruchy kože podobné psoriáze. Zinok sa vyplavuje z tela, keď pijeme veľa tekutín alebo alkoholu a ak berieme diuretiká.“

Zdroj: DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 175

Související produkty