Co jste možná nevěděli: Zinek

O co jde?

Zinek má důležitou úlohu v aktivitách více než stovky enzymů. Je nezbytný pro tvorbu bílkovin a nukleových kyselin. Účastní se tvorby insulinu. Je důležitý pro normální růst, vývoj reprodukčních orgánů, normální funkci prostaty a hojení ran a popálenin.

Co říkají odborníci?

„Zinek působí v organismu jako dopravní policie. Kontroluje a usměrňuje metabolické procesy, činnost enzymových systémů, udržuje a zabezpečuje procesy v buňkách. Je nutný pro syntézu bílkovin. Reguluje kontrakční schopnost svalů. Pomáhá při tvorbě inzulínu. Je důležitý pro stabilitu krve a udržení acidobazické rovnováhy. Je nevyhnutelný pro normální činnost prostaty a sehrává důležitou roli v průběhu vývoje všech rozmnožovacích orgánů. Poslední výzkumy zdůrazňují význam zinku pro činnost mozku a při léčení schizofrenie. Je jisté, že je nezbytný pro syntézu DNK (doplněné: Deoxyribonukleová kyselina).

Zkracuje čas hojení vnitřních a vnějších ran. Odstraňuje z nechtů bílé skvrny. 
Eliminuje poruchy chuti do jídla. Může pomoci při léčbě neplodnosti. Pomáhá při odstraňování prostatických potíží. Stupňuje růst a udržuje duševní svěžest.

Snižuje ukládání cholesterolu. Používá se k léčbě duševních poruch.“  

Zdroj: MINDELL. E. 1994. Vitaminová Bible.  Budapest: Gloria, 1994. s. 146-147 

„Nedostatok zinku spôsobuje obtiaže aj při tvorení buněčného jadra, RNA (doplnenie: Ribonukleová kyselina) a mnohých enzýmov. Zinok sa sústreďuje najmä v očiach a spermate. Je nutný pre syntézu bielkovín v tele. Nedostatok zinku spôsobuje stratu plodnosti, malú odolnosť voči infekciám, pomalé hojenie rán a poruchy kože podobné psoriáze. Zinok sa vyplavuje z tela, keď pijeme veľa tekutín alebo alkoholu a ak berieme diuretiká.“

Zdroj: DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 175

Související produkty

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení