Co jste možná nevěděli: Vitamin B1

O co jde?

Thiamin nebo vitamin B1 nebo starší aneurin je jeden z vitamínů B. thiamin patří do skupiny vitamínů rozpustných ve vodě. Je citlivý na teplo.

Co říkají odborníci?

„Vitaminy skupiny B se nazývají také psychogenní vitaminy, protože mají přímý vliv na duševní výkonnost, schopnost učit se, paměť, citový stav a nervovou odolnost. Stavy neklidu, agresivita, poruchy spánku, nedostatek soustředění nebo omezená tolerance vůči stresu často souvisejí s nedostatkem vitaminů skupiny B.
Vitamin B1 se například podílí na předávání nervových impulsů v mozku. Mimo to pomáhá při vytváření neurotransmitter acetylcholinu a stará se o to, aby nebyl příliš rychle odbouráván. Při nedostatku těchto dvou látek se snižuje schopnost zapamatovat si a učit se, neboť vlhce olejová vrstva nervů se příliš vysuší.“

Zdroj: JOPP. A. 2013. Rizikový faktor nedostatek vitaminů. Praha: Gaudus s.r.o., 2013. s.77

„Úlohou vitaminu B1 je pomáhať pri premene glukózy na energiu alebo tuk. Pri nedostatku B1 človek pociťuje nedostatok energie a prebytok kyselín v tkanivách. Spotreba vitamínu B1 stúpa najmä pri telesnej námahe.“

Zdroj: DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s.150

Související produkty

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení