Trápí mě: Menopauza

menopauza

O co jde?

Menopauza (přechod, klimakterium) znamená pro ženu konec plodného období. Menopauza je období, kdy skončila tvorba ženských hormonů estrogenů, což má pro organismus ženy několik zásadních důsledků. Zasahuje ženy mezi 45. a 55. rokem života. Nemusí to však znamenat tragédii a žena navzdory přechodu a menopauze může vést plnohodnotný a šťastný život.

Příznaky menopauzy můžeme rozdělit na tři základní skupiny: vegetativně - krátkodobé pocení a návaly trvající pár minut, organické příznaky - doprovázejí snížení ochlupení na ohanbí, změny na sliznici pochvy, problémy s kůží, snížení odolnosti na stres a jiné. Posledním příznakem menopauzy je metabolický syndrom, kdy dochází k řídnutí kostí a osteoporóze.

Co radí odborníci?

„Problémy s přechodem jsou často silnější než v pubertě, hlavně proto, že ve stravě chybí mnoho živin, bílkoviny, vápník, hořčík, vitaminy D, E a kyselina pantotenova (B5) dlouhá léta před začátkem menopauzy. Protože se vápník hůře vstřebává a narůstají jeho ztráty v moči, když se snižuje produkce estrogenu, následkem takového nedostatku vápníku je často nervozita, podrážděnost, nespavost, bolesti hlavy a deprese. Tyto potíže se dají jednoduše překonat, když se zvýší přísun vápníku, hořčíku a vitaminu D, a absorpce těchto živin probíhá normálně. Behem menopauzy se desetkrát až padesátkrát zvyšuje potřeba vitaminu E oproti původnímu stavu." 

   -- DAVIS. A. 1998. Uzdravme se. Praha: Pragma, 1998. s. 330-331

Vitamíny, které pomáhají při menopauze jsou:

  • Vitamin C - pomáhá při návalech horka a jiných nepříjemných projevech
  • Vitamin E - brzdí odbourávání hormonu estrogenu (často dokonce nahrazuje hormonální léčbu)
  • Vitaminy B (hlavně B5) - podporují činnost nadledvinek a jsou schopny po určitou dobu vyrovnávat výpadek produkce estrogenu
  • Vápník + Hořčík + Vitamin D - pomáhají předcházet řídnutí kosti (osteoporóze), které je pro toto období velmi časté. Důvodem je odbourávání estrogenu, který je zodpovědný i za chránění kostí.