Trápí mě: Menopauza

menopauza

O co jde?

Menopauza (přechod, klimakterium) znamená pro ženu konec plodného období. Menopauza je období, kdy skončila tvorba ženských hormonů estrogenů, což má pro organismus ženy několik zásadních důsledků. Zasahuje ženy mezi 45. a 55. rokem života. Nemusí to však znamenat tragédii a žena navzdory přechodu a menopauze může vést plnohodnotný a šťastný život.

Příznaky menopauzy můžeme rozdělit na tři základní skupiny: vegetativně - krátkodobé pocení a návaly trvající pár minut, organické příznaky - doprovázejí snížení ochlupení na ohanbí, změny na sliznici pochvy, problémy s kůží, snížení odolnosti na stres a jiné. Posledním příznakem menopauzy je metabolický syndrom, kdy dochází k řídnutí kostí a osteoporóze.

Co radí odborníci?

„Problémy s přechodem jsou často silnější než v pubertě, hlavně proto, že ve stravě chybí mnoho živin, bílkoviny, vápník, hořčík, vitaminy D, E a kyselina pantotenova (B5) dlouhá léta před začátkem menopauzy. Protože se vápník hůře vstřebává a narůstají jeho ztráty v moči, když se snižuje produkce estrogenu, následkem takového nedostatku vápníku je často nervozita, podrážděnost, nespavost, bolesti hlavy a deprese. Tyto potíže se dají jednoduše překonat, když se zvýší přísun vápníku, hořčíku a vitaminu D, a absorpce těchto živin probíhá normálně. Behem menopauzy se desetkrát až padesátkrát zvyšuje potřeba vitaminu E oproti původnímu stavu. "
   
   -- DAVIS. A. 1998. Uzdravme se. Praha: Pragma, 1998. s. 330-331

Vitamíny, které pomáhají při menopauze jsou:

  • Vitamin C - pomáhá při návalech horka a jiných nepříjemných projevech
  • Vitamin E - brzdí odbourávání hormonu estrogenu (často dokonce nahrazuje hormonální léčbu)
  • Vitaminy B (hlavně B5) - podporují činnost nadledvinek a jsou schopny po určitou dobu vyrovnávat výpadek produkce estrogenu
  • Vápník + Hořčík + Vitamin D - pomáhají předcházet řídnutí kosti (osteoporóze), které je pro toto období velmi časté. Důvodem je odbourávání estrogenu, který je zodpovědný i za chránění kostí.

Související produkty

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení