Co jste možná nevěděli: Draslík

O co jde?

Je to minerál, který má v našem těle třetí největší zastoupení. Nachází se téměř v každé buňce.

Téměř veškerý draslík je obsažen uvnitř buněk. Naše tělo potřebuje poměrně velké množství draslíku, ale v důsledku konzumace 3 až 5-násobně většího množství sodíku ho máme méně, než potřebujeme.

Hraje důležitou roli při transferu vzruchů v nervech a svalech, při udržování normální nervové dráždivosti, v procesu buněčné látkové výměny, při enzymových reakcích a syntéze svalových bílkovin z aminokyselin v krvi. Draslík se podílí na transportním systému výstupu sodíku z buněk a vstupu draslíku do buněk.
Ve větším množství působí diureticky - pomáhá z těla odstraňovat škodlivé látky.

Co říkají odborníci?

„Draslík potrebujú mnohé enzýmy a bez neho nemôže byť glukóza premenená ani na energiu ani na glykogén. Svaly sa nedokážu zmršťovať, vznikajú obrny a vodné edémy. Autorka sa nazdáva, že nesprávna strava, stres a vysoký príjem sodíka sa kombinuje, a spôsobujú plynatosť a zlé zažívanie. Bolo zistené, že napr. koliky u kojencov sa objavujú výhradne pri nízkej hladine draslíka v krvi, a že ich možno bezpečne odstrániť podávaním draslíka.

Pri nedostatku draslíka určite stúpa krvný tlak. Možno ho úspešne znížiť stravou bohatou na draslík alebo podávaním chloridu draselného.

Pravdepodobne najväčšie škody z nedostatku draslíka sú na srdci. Je dlho známe, že srdcové infarkty sú často združené s nížkou hladinou draslíka v krvi a malým príjmom draslíka. A nielen to, vznikajú i poškodenia a degeneračné zmeny na srdcovom svale. Podobné zmeny nastávajú i pri nedostatku horčíka, pretože bez horčíka si organizmus nevie udržať draslík. Nedostatok draslíka môže preto spôsobiť i nedostatok horčíka. Sú dôkazy, že srdcové infarkty osôb, mladších ako 50 rokov, nebývajú spôsobené krvnou zrazeninou, ale nedostatkom draslíka v srdcových bunkách a takmer vo všetkých týchto prípadoch pacient zomrel do hodiny po infarkte. Zrejme ide o obrnu srdca z nedostatku horčíka.“

Zdroj: DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 61-63

Související produkty

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení