Co jste možná nevěděli: Cholin & Inositol

O co jde?

Cholin patří mezi vitaminy skupiny B. Je základním stavebním kamenem acetylcholinu, který patří mezi základní neurotransmitery. Takto jsou nazývány látky přenášející vzruchy mezi našimi nervovými buňkami.
Inositol je zařazován do skupiny vitamínů B, i když patří mezi méně známé vitamíny z této skupiny. Patří mezi vlákniny. Inositol je též známý pod názvem vitamin B8 (či B9, v tomto údaji se různé zdroje rozcházejí). Za samostatný vitamin však byl uznán až v roce 1940.

Čím Cholin prospívá?

  • přispívá k normálnímu metabolismu homocysteinu
  • pomáhá odbourávat cholesterol
  • pomáhá při poruchách paměti
  • zľahčuje neutralizaci a vylučování toxických látek játry
  • má výrazný uklidňující vliv

Čím Inositol prospívá?

  • pomáhá k dobrému a zdravému spánku
  • podporuje plodnost
  • pomáhá při odstraňování nechutenství a zvyšuje chuť k jídlu
  • vhodný na pokožku, jeho nedostatek může vést k tvorbě vrásek, suché a ochablé pokožce
  • podporuje růst vlasů a zabraňuje jejich vypadávání

Co říkají odborníci?

„Cholin - pri nedostatku cholínu vzniká nefritída, krvný tlak i hladina cholesterolu stúpa. Nefritída vznikne často u detí vyrastajúcich príliš rýchlo. Cholín nie je nikdy toxický. Chronický nedostatok cholínu sa prejavuje tiež zväčšením pečene, čo je jediným príznakom nedostatku cholínu, ktorý je známy väčšine lekárom.
Nedostatok cholínu sa pozoruje tiež vždy u chronických alkoholikov. Nedostatok cholínu môže byť príčinou vysokého krvného tlaku u obéznych, diabetikov a pacientov s neftitídou a srdcovými chorobami. Zníženie hmotnosti obvykle krvný tlak nezníži. Pre tvorenie lecitínu v tele treba cholín a inozitol.“

Zdroj: DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 73-75, 80

„Cholin představuje jednu z mála látek, které mohou procházet takzvanou hematoencefalickou bariérou (krev-mozek). Ta chrání mozek před důsledky denního kolísání různých látek přítomných v krvi. Vniká do mozkových buněk, kde z něho vzniká sloučenina, podporující paměť. Usměrňuje syntézu cholesterolu. Ulehčuje šíření nervových impulsů, obzvláště těch, které využije mozek v procesu u starších lidí. V játrech usnadňuje detoxikaci toxických látek a léků. Má uklidňující účinky. Má podpůrný efekt při léčbě Alzheimerovy nemoci.

Cholin užívejte vždy s ostatními vitaminy B! Pokud užíváte lecitin, bude pravděpodobně potřebná i suplementace vápníku v chelátové formě proto, aby byla hladina fosforu a kalcia v rovnováze. S lecitinem totiž narůstá množství fosforu, které se dostane do organismu.Zkuste zvýšit obsah cholinu v potravě, zlepšíte tak své pamětové schopnosti.

Inositol snižuje hladinu cholesterolu.Udržuje zdravé vlasy, brání jejich vypadávání. S jeho pomocí můžeme příznivě působit při ekzémech. Spoluúčinkuje při redistribuci tuků v lidském těle.
Má uklidňující účinek. Inositol užívejte zároveň s cholinem a ostatními vitaminy. Příjem vitaminu E je nejúčinnější, když současně dodáváte dostatečné množství inositolu a lecitinu.“

Zdroj: MINDELL. E. 1994. Vitaminová Bible. Budapest: Gloria, 1994. s. 83-86, 97-99