Co jste možná nevěděli: Vitamin F

O co jde?

Vitamin F je rozpustný v tucích a tvoří jej nenasycené mastné kyseliny.

Co říkají odborníci?

„Olej pupalky dvouleté pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a vysoký krevní tlak. Pomůže snížit tělesnou hmotnost, mírní bolesti předcházející menstruaci, pomáhá zvládnout mírnější formy revmatoidní artritidy, zpomalí progresi sclerosis multiplex a uklidňuje hyperaktivní děti. Olej společně užíván se zinkem může léčít akné a zesiluje nehty.
Účinnou substancí v oleji pupalky dvouleté je kyselina gama-linolová, která je potřebná pro tvorbu prostaglandinů (látek podobných hormonům) – ty jsou nutné pro udržení zdraví.

Jinými slovy: nedostatek kyseliny vede ke snížené tvorbě prostaglandinů, což nepříznivě ovlivňuj fyzickou pohodu. Nenasycené tuky pomáhají v organismu spalovat nasycené tuky. Nadměrnou spotřebou cukrů stoupá potřeba vícenásobných nenasycených mastných kyselin. Brání ukládání cholesterolu v arteriích. Udržuje zdravou pleť a vlasy. Částečně chrání před škodlivými účinky rentgenových paprsků. Růst a normální funkci organismu podporuje cestou ovlivňování žláz a tím, že zvýší přechod kalcia do buněk.
Pomáhá zvládnout srdeční nemoci. Ulehčuje hubnutí zvýšeným spalováním nasycených tuků.“

Zdroj: MINDELL. E. 1994. Vitaminová Bible. Budapest: Gloria, 1994. s. 207, 92-93.

Související produkty