Trápí mě: Svaly a křeče

svaly

SVALY

O co jde?

Slabé a nedostatečně výkonné svaly často způsobují problémy, se kterými lidé mnoho nedělají, dokud se nezhorší. Přesto se dá síla a normální funkce svalů posoudit podle dokonalého držení těla a graciéznosti pohybů, které jsou v dnešní době skutečně vzácné. 
Svaly se skládají hlavně z bílkovin, ale obsahují ve své struktuře určité mastné kyseliny, a tak musí být množství těchto živin ve stravě adekvátní, aby se dala udržet síla svalů.

Co radí odborníci? 

,,Svaly se podélně rozdělují, což vysvětluje, proč vitamin E hraje hlavní roli při kýle, hlavně u novorozenců, kterým zoufale chybí. Pokud nemocný dostane vitamin E, než jeho nemoc příliš pokročí, dá se destrukce svalů úplně zastavit, jak se to odráží v zastavení vylučování kreatinu v moči. Když silný nedostatek vitaminu E trvá dlouhou dobu, jsou svalové dystrofie u lidí nevyléčitelné.´´

      -- DAVIS. A. 1998. Uzdravme se. Praha: Pragma, 1998. s. 294

SVALOVÁ BOLEST a SLABOST:

 • Vitamin E - zlepšuje průtok krve v končetinách, zmírňuje křeče a pomáhá snižovat svalovou bolest a ztuhlost.
 • Selen - spolu s vitaminem E snižuje svalovou bolest a ztuhlost.
 • Vápník + Hořčík + Vitamin D - nedostatek těchto látek způsobuje křeče, tiky, chvění, svalovou slabost, namožené svaly a zhoršený pohyb.
 • Vitamin C - zmírňuje svalové bolesti a pomáhá při zánětech.
 • Vitamin B1 - reguluje kontrakce svalů a podporuje růst
 • Draslík - přispívá ke správnému fungování svalů a nervového systému
 • Omega 3 - potlačují vznik zánětů a podporuje sílu svalů

joga

RŮST SVALŮ

O co jde?

Růst svalů je odpověď těla na rostoucí požadavky pro fyzickou kondici. Nicméně, aby se tělo dostalo do stavu, kdy bude podporovat růst svalů, třeba splnit jisté požadavky. Čím kvalitnější a lépe tyto požadavky svého těla naplníte, tím lépe pro vás. Růst svalů je vlastně obranná reakce těla na zvýšenou zátěž, ale samotná zátěž je jen podnět. Sval se zvětšuje pouze pokud má dostatek živin.

Co radí odborníci?

,,V případě, že usilujete nabrat svalovou hmotu, neměli byste se vyvarovat proteinů, sacharidů, ani zdravých tuků, ovoci a zelenině. Právě tyto látky totiž svalovou hmotu budují i udržují. Na to, abyste nabrali svalovou hmotu, potřebuje vaše tělo kalorický nadbytek, a to pokud možná z kvalitních zdrojů stravy, které vám poskytne dost materiálu na její vybudování.

Vitamín D je potřebný pro zdravé kosti, ale i pro tvorbu svalové hmoty. V období nabírání svalové hmoty jsou významné suplementy proteiny. Je důležité mít na paměti podstatnou funkci aminokyselin a tou je ochrana a budování svalové hmoty. Správným výběrem aminokyselin dokážeme přesně podpořit tu část, na které nám záleží - ochrana svalové hmoty, zvýšení výkonu, ochrana před katabolismem nebo zrychlená regenerace svalstva po náročném tréninku.´´

      -- Doporučuje MUDr. Kamil Dvořák: Vápník + Hořčík, draslík, niacin, Vitamin A, Vitamin D, Vitamin B1, Vitamin B12, protein, aminokyseliny

pohyb

SVALOVÉ KŘEČE

O co jde?

Svalové křeče bývají nečekané a impulzivní, jedná se o bolestivé stažení svalu, provázené prudkou bolestí na postiženém místě a ztvrdnutím svalu. V místě vzniku svalové křeče je možné vidět nebo nahmatat bouli nebo jinou deformaci svalu. Svalové křeče nejčastěji postihují lýtkový sval, samozřejmě nejsou výjimky ani stehenního nebo namáhaného svalu. 

Co radí odborníci?

„ Pri nedostatku vápnika majú svaly zvýšenú dráždivosť, ktorá môže nadobudnúť formu kŕčov až tetanie. Najbežnejšie sú kŕče v lýtkách a chodidlech, i keď kŕče takéhoto pôvodu môžu vzniknúť takmer v každom svale.“

      -- DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 89

KŘEČE

 • Vápník + Hořčík - nedostatek těchto látek způsobuje křeče, tiky, chvění, svalovou slabost, namožené svaly a zhoršený pohyb.
 • Vitamin E - zlepšuje průtok krve v končetinách, zmírňuje křeče a pomáhá snižovat svalovou bolest a ztuhlost.
 • Draslík - přispívá ke správnému fungování svalů a nervového systému.
 • Vitamin B1 - reguluje kontrakce svalů a podporuje růst