Co jste možná nevěděli: Vitamin B12

O co jde?

Vitamin B12 neboli kobalamin je ve vodě rozpustný vitamin. Vitamin B12 je důležitý především pro správnou funkci krvetvorby, podílí se na syntéze DNA a je nezbytný pro správnou funkci nervového systému.

Co říkají odborníci?

„Všeobecně je znám jako „červený vitamin“ nebo kyanokobalamin. Je jediným vitaminem, jehož nepostradatelnou částí je kovový iont. Aby byl jeho účinek v organismu dokonalý, musí se spojit s vápníkem. Dieta bohatá na kyselinu listovou a chudá na vitamin B12 (častý jídelníček vegetariánů), mnohdy zakrývá nedostatek tohoto vitaminu.

Pomáhá při tvorbě červených krvinek a jejich regeneraci a tím předchází chudokrevnosti. Stupňuje růst dítěte a chuť k jídlu. Zvyšuje životní energii. Udržuje zdravý nervový system. Zabezpečuje odpovídající zužitkování tuků, cukrů a bílkovin. Zmírňuje podrážděnost. Zlepšuje schopnost koncentrace, paměť a vyrovnanost.Vegetariáni, kteří vyloučili ze stravy vejce a mléčné produkty, jsou odkázáni na suplementaci vitaminu B12. Velmi důležitý může být vitamin B12 pro osoby, které neznají míru v pití alkoholu. Ženám pomáhá vitamin B12 bezprostředně před a v průběhu menstruace.“

Zdroj: MINDELL. E. 1994. Vitaminová Bible. Budapest: Gloria, 1994. s. 67, 68

Související produkty