Co jste možná nevěděli: Vitamin B12

O co jde?

Vitamin B12 neboli kobalamin je ve vodě rozpustný vitamin. Vitamin B12 je důležitý především pro správnou funkci krvetvorby, podílí se na syntéze DNA a je nezbytný pro správnou funkci nervového systému.

Co říkají odborníci?

„Všeobecně je znám jako „červený vitamin“ nebo kyanokobalamin. Je jediným vitaminem, jehož nepostradatelnou částí je kovový iont. Aby byl jeho účinek v organismu dokonalý, musí se spojit s vápníkem. Dieta bohatá na kyselinu listovou a chudá na vitamin B12 (častý jídelníček vegetariánů), mnohdy zakrývá nedostatek tohoto vitaminu.

Pomáhá při tvorbě červených krvinek a jejich regeneraci a tím předchází chudokrevnosti. Stupňuje růst dítěte a chuť k jídlu. Zvyšuje životní energii. Udržuje zdravý nervový system. Zabezpečuje odpovídající zužitkování tuků, cukrů a bílkovin. Zmírňuje podrážděnost. Zlepšuje schopnost koncentrace, paměť a vyrovnanost.Vegetariáni, kteří vyloučili ze stravy vejce a mléčné produkty, jsou odkázáni na suplementaci vitaminu B12. Velmi důležitý může být vitamin B12 pro osoby, které neznají míru v pití alkoholu. Ženám pomáhá vitamin B12 bezprostředně před a v průběhu menstruace.“

Zdroj: MINDELL. E. 1994. Vitaminová Bible. Budapest: Gloria, 1994. s. 67, 68

Související produkty

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení