Co jste možná nevěděli: Vitamin B6

O co jde?

Pyridoxin je jedna z látek patřících mezi vitamín B6. Účastní se při tvorbě červených krvinek a protilátek, zdravou kůži a trávení. Pyridoxin hraje důležitou roli v metabolismu červených krvinek, při růstu a vývoji kostry.

Co říkají odborníci?

„Je rozpustný ve vodě. Vitamin B6 je vlastně skupina substancí – pyridoxinu, pyridoxalu a pyridoxaminu – které mají podobné složení a působí společně. Je nezbytný pro tvorbu protilátek a červených krvinek. Vitamin B6 je nezbytný pro dobré vstřebávání vitaminu B12. Potřebný je též pro tvorbu kyseliny sodné v žaludku.

Zabezpečuje dostatečné vstřebávání tuků a aminokyselin. Napomáhá přeměně esenciální aminokyseliny tryptofanu na niacin. Brání vzniku různých nervových a kožních onemocnění. Zmírňuje nutkání na zvracení. Mnoho léků, které předpisují lékaři v graviditě proti rannímu nutkání na zvracení, obsahuje vitamin B6. Zmírňuje sucho v ústech a omezuje problémy s močením, vznikající u nemocných v době užívání tricyklických antidepresiv. Snižuje noční napětí svalů, křeče nohou, brnění rukou, některé formy zánětu nervů končetin. Účinkuje jako přirozená močopudná látka.“

Zdroj: MINDELL. E. 1994. Vitaminová Bible. Budapest: Gloria, 1994. s. 64-67

Související produkty

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení